Innova projekts – jauna, inovatīva metode daudzstāvu ēku energoefektīvai renovācijai

Innova projekts – jauna, inovatīva metode daudzstāvu ēku energoefektīvai renovācijai Innova projekta ietvaros, izmantojot jaunas, inovatīvas, metodes tika renovēta tipiska 70. gadu daudzstāvu ēka, lai tā atbilstu Somijas prasībām attiecībā uz pasīvajām mājām – apkures enerģijas patēriņš pēc renovācijas nedrīkst pārsniegt 25 kWh/m2. Šī 1975. gadā būvētā četru stāvu ēka atrodas Rihimaki (Riihimäki), Peltosaari rajonā, tajā ir 33 īres dzīvokļi un bērnudārzs. 

Innova projekts tika uzsākts 2010. gada sākumā un tā mērķis bija motivēt mājokļu kooperatīvus veikt energoefektivitātes uzlabojumus. Projektā tika meklētas inovatīvas metodes un risinājumi, lai uzlabotu esošo ēku energoefektivitāti.

2010. gada augustā Innova renovēšanas risinājumam tika izvēlēta 1975. gadā būvēta četru stāvu 33 īres dzīvokļu ēka Rihimaki. Ēkas fasādes bija veidotas no rūpnieciski ražotiem agrāko laiku betona sendvičtipa paneļiem, kas bija raksturīgi šim rajonam un Somijai vispār.

Innova projekts – jauna, inovatīva metode daudzstāvu ēku energoefektīvai renovācijai

Daudzstāvu nams Saturnuksenkatu 2, Rihimaki pirms renovācijas.  

Innova projekts – jauna, inovatīva metode daudzstāvu ēku energoefektīvai renovācijai

Renovācijas laikā rūpnieciski ražotie elementi tiek uzstādīti izmantojot celtni.

Innova projekts – jauna, inovatīva metode daudzstāvu ēku energoefektīvai renovācijai

Šī jaunā renovēšanas metode ātri nodrošina ēkai atbilstību pasīvās mājas standartam.

Renovācijas ietvaros tika uzstādītas jaunas durvis un logi, balkoni, papildus siltumizolācija un jauna ventilācijas sistēma ar efektīvu siltuma atguvi. Ventilācijas iekārta ir aprīkota ar filtriem, lai novērstu problēmas ar nelielu izplūdes gaisa un ieejošā gaisa infiltrāciju rotējošajā siltuma rekuperatorā.

Innova projekts – jauna, inovatīva metode daudzstāvu ēku energoefektīvai renovācijai Ar lāzerskenēšanas metodi tika izmērīta ēkas ārpuse un modelēti elementu izmēri. Veco ārējo sienu ārējais betona panelis un siltumizolācija tika nomainīta pret vertikāliem fasādes elementiem ar koka karkasu. Ventilācijas kanāli, logi un balkona durvis tika uzstādītas elementos kā pirmais fasādes apmetuma slānis. Elementi tika transportēti horizontālā pozīcijā un tika pagriezti ar celtni. Modeļa elements tika testēts elementu rūpnīcā pirms ražošanas uzsākšanas.

Samazināts laiks būvlaukumā 

Jaunā renovācijas metode samazina darba apjomu un pavadīto laiku būvlaukumā. Visa celtniecības fāze tiek plānota pabeigšanai piecu mēnešu laikā – tā ir tikai puse no laika, kas ir nepieciešams līdzīgu daudzstāvu ēku renovēšanai Peltosaari rajonā. Šī modernizācija dod iespēju uzlabot arī ēkas arhitektūru.  

 

Innova projekts – jauna, inovatīva metode daudzstāvu ēku energoefektīvai renovācijai Jaunie fasādes materiāli ir apmetums, cementa šķiedru plātnes (bēŗnudārzam) un koka apšuvums (balkoniem). Apmetuma fasādes trīsdimensionālā virsma un dažādās krāsas parāda dzīvokļu sadalījumu aiz fasādes. Arhitektūras projekta mērķis bija uzlabot fasādes, tajā pašā laikā saglabājot ēkas sākotnējo tēlu.

Attīstīta renovācijas tehnika

Izvēlētā renovācijas sistēma tālāk attīsta tehniku, kas ir izmantota modernizēšanas projektos vairākās Eiropas valstīs. Somijā šī metode tika ieviesta ar izpētes projektu TES – Enerģijas fasāde, kuru īstenoja Alto universitāte, Norvēģijas Zinātnes un tehnoloģiju universitāte un Minhenes Tehniskā universitāte (koordinators) 2008. - 2009. gadā [2]. Innova projekts ir pirmais zināmais šīs metodes piemērošanas gadījums jau esošai ēkai Somijā.

Innova projektu atbalsta ARA (Somijas mājokļu finansēšanas un attīstības centrs), Sitra (Somijas inovāciju fonds) un TEKES (Somijas finansēšanas aģentūra tehnoloģijām un inovācijai), kā arī vairāki rūpnieciskie partneri, tostarp Recair, Ensto, Lammin Ikkuna un Paroc kā projekta īpašnieks un koordinators. Ekspertu konsultācijas un pārraudzību pēc renovācijas veica Somijas Tehniskās izpētes centrs. SAFA arhitekts Kimmo Lylykangas bija atbildīgs par arhitektūru un arī pašu risinājumu. Viņš ir aktīvi piedalījies arī TES projektā Eiropā.

 Jaunie fasāde

 

 

 

Attēls: Kimmo Lylykangas Architects.
Ārējā saite:
Kimmo Lylykangas Architechts interneta vietne

 Innova Fasāde

 

 

 

 

 

 

Fasāde 2012. gada martā. Foto: Jukka Sevon, Paroc OY

 

Innova projekts – jauna, inovatīva metode daudzstāvu ēku energoefektīvai renovācijai  

PAROC Innova risinājums 

Strukturālie slāņi:
- Vecais iekšējais apšuvums
- PAROC UNM 37pz, 100 mm
- Tyvek audums, PAROC XMW 060
- LVL elements, izolēts ar PAROC eXtra plus, 300 mm
- Celtniecības plāksne uz cementa bāzes 
-
PAROC FAL 1 siltumizolācijas materiāls, 50-100 mm
U-vērtība 0.10 W/m2K

Innova renovācijas projektā izmantotā koka elementa konstrukcija un sadura ar veco konstrukciju.

CO2 emisiju samazināšana

Innova projekta pasīvā līmeņa enerģijas renovācijas risinājums Rihimaki pilotprojekta ēkā ļauj tipiskai mērķa ēkai samazināt līdz pat 75 tonnām CO2 līdzvērtīgo emisiju gadā. Tikpat daudz emisiju rastos tad, ja ar vidēja izmēra automašīnu 11 reizes apbrauktu apkārt pasaulei.