Slēptu telpu, dobumu, tukšumu, šahtu ugunsaizsardzība

Neredzami tukšumi ēkas konstrukcijā dod iespēju izplatīties dūmiem un liesmām. Jo īpaši tad, ja šie tukšumi ir virs citiem tukšumiem ēkā, piemēram, virs piekārtajiem griestiem vai jumta telpā un ventilētās fasādēs. Tā kā uguns izplatīšanās nav redzama, tā rada lielākas briesmas nekā tad, ja ēkas konstrukcijas nedrošība būtu skaidri redzama.

Ir izstrādāti noteikumi, kas paredz barjeru ierīkošanu tukšumos, kuri var veidot ceļu apkārt ugunsaizsardzības barjerai, kā arī lielu tukšumu sadalīšanu mazākos. Tomēr vislabākais risinājums ir nedegošu materiālu izmantošana.

 

Postošas uguns izplatīšanās novēršana tukšumos atsevišķās mājās vai mājās, kurām ir kopēja siena ar otru māju

Logi parasti saplīst ugunsgrēka sākuma posmā. Tādēļ liesmas var viegli izplatīties uz bēniņiem cauri dzegām, izraisot postošu bēniņu ugunsgrēku. Tādu risku var ievērojami samazināt, pielietojot tālāk aprakstīto konstrukciju:

 Dzegu ugunsaizsardzība Dzīvojamā mājā ugunsgrēks parasti sākas ēkas iekšpusē vai no grila, ugunskura vai sveces iekšpagalmā. Visos šajos gadījumos mājas dzegu konstrukcija tiek pakļauta uguns iedarbībai. Ugunsgrēka sākuma posmā karstuma iedarbības rezultātā saplīst logi, un liesmas izplatās caur dzegu apakšu uz bēniņiem. Ja ugunsgrēks ir izcēlies iekšpagalmā, liesmas parasti virzās augšup pa koka sienu, līdz iekļūst bēniņos. Ugunsgrēks, kas izplatās tukšumos bēniņu telpā, vienmēr ir ļoti postošs, jo tas izplatās uz visu mājas jumtu. Temperatūra ir augsta, viss deg, un ugunsgrēks var pārsviesties uz apkārtējām mājām. Vieglākais veids, kā novērst postošas uguns izplatīšanos ēkas tukšumos, ir izveidot tādu dzegu konstrukciju, kura aizšķērsos ugunij ceļu uz bēniņiem.

Stingra akmens vate, piemēram PAROC WAS 25t, efektīvi liedz ugunij izplatīties uz bēniņiem cauri dzegām. Akmens vates plākšņu savienojumi jāprojektē tā, lai plāksnes cieši savienotos ar sienas konstrukciju. Akmens vate neļauj augšējām koka konstrukcijām sakarst un aizdegties. Izolācija karstumā nezaudē formu un neļauj veidoties spraugām ugunsaizsardzībā. Pamata loksne izvada liesmas uz dzegu ārpusi.