Projektēšanas vadlīnijas plakanam jumtam

Plakanā jumta konstrukcija ir kompleksa sistēma. To parasti veido atbalsta konstrukcija, tvaika barjera, izolācija, hidroizolācija un efektīva ventilācija. Nesošā konstrukcija parasti ir monolīta betona plāksne, gofrēta metāla loksne, dzelzsbetona panelis vai dobtais betona panelis.

 

Gofrētā metāla atbalsta konstrukcijas

Tērauda loksnēm ir jābūt vismaz 0,65 mm biezām. Alumīnijam jābūt vismaz 0,9 mm biezam. Pirms izolācijas ielikšanas notīriet visas metāla loksnes.

Kopējais izolācijas biezums, mm  Savienojumi nav profila virspusē, maks. "a" mm  Savienojumi profila virspusē, maks. "a" mm Katram profilam, min. "b" mm 
 20 120  120  35 
 50 120  170  35 
 80 180  220  35 
 100 200  35 
 120 220  35 

 

Tvaika barjera ir ēkas apvalks, kas novērš mitrā telpu gaisa iekļūšanu konstrukcijas slāņos. Ierīkojiet tvaika barjeru ar bituma membrānu vai ar 0,20 mm biezu, nenovecojošu plastmasas plēvi. Tā jāuzstāda pēc iespējas tuvāk siltajai ēkas iekšpusei (virs tvaika barjeras ir jābūt vismaz trim ceturtdaļām siltimizolācijas). Ja nepieciešams, izmantojiet 20– 60 mm biezu akmens vates izolāciju kā tvaika barjeras pamatni. Īpaši jāuzmanās, kad tiek blīvēti tvaika barjeras šķērsojumi, piemēram, jumta logi, ventilācijas cauruļvadi utt. Ieteicams, lietot tvaika barjeru visu veidu plakanā jumta konstrukcijās.

Kad lieto Paroc akmens vates siltumizolāciju, nav nepieciešams izvēlēties izstrādājumus atkarībā no atbalsta konstrukcijas veida. Izvēlieties piemērotus izstrādājumus atkarībā no ugunsdrošības klases, mehāniskajām īpašībām un ilgderīguma. Siltumizolācijas plāksnes nodrošina slodzes sadalīšanu, un tas nozīmē, ka siltumizolācijas materiālu izturības rādītājiem ir jābūt atbilstošiem jumta seguma materiālu izturībai.

Izvēloties izolācijas izstrādājumus, jāņem vērā, ka uz plakano jumtu iedarbojas daudzas un dažādas slodzes.
Izolācijas plākšņu slodzes klases

Siltumizolācijas plākšņu noturību pret saspiešanu/izturību pārbauda atbilstoši standarta EN 826 prasībām (ar 10% deformāciju, liekšanu vai plēšanu).

Konstrukcijas izmantošana  Apakšējais un vidus slānis
Augšējais slānis 
Slodzes klase R1: (viegla)
Parasta noliktavas ēka
PAROC ROS 20 PAROC ROB 80
Slodzes klase R2: (normāla)
Parasta dzīvojamā vai biroju ēka
PAROC ROS 30(g)
PAROC ROB 60
Slodzes klase R3: (smaga)
Parasta rūpniecības ēka
PAROC ROS 50(g) or PAROC ROS 60(g)
PAROC ROS 80
Slodzes klase R 4: (galēja)
Rūpniecības ēka ar augstām ekspluatācijas prasībām
PAROC ROS 60(g) PAROC ROS 80

Augstāk minētie rādītāji attiecas arī uz plāksnēm ar pārklājumu un ar gropēm.

 

Izmantojiet vismaz divus vai trīs akmens vates slāņus, kur augšējais slānis ir cietāks un stingrāks. Augšējais slānis arī ir plānāks (20–50 mm). Pielietojiet gropētas plāksnes tā, lai gropējums būtu pēc iespējas tuvāk pie izolācijas virskārtas (20–50 mm no virskārtas). Lietojot plākšņu tipa izolāciju, veidojiet savienojumus ar nobīdi un gādājiet, lai tie būtu režģa rakstā.

Izolācijas plāksnes un jumta ieseguma materiālus parasti mehāniski piestiprina pie balsta konstrukcijas, jo uz jumtu iedarbojas vēja un citas ievērojamas slodzes. Katram ieseguma materiālam ir savi stiprinājumi un piestiprināšanas paņēmieni. Plēvi pie pamatnes piestiprina ar bitumu, īpašiem mehāniskajiem stiprinājumiem vai ar abu minēto paņēmienu kombināciju.

 

Mehāniskie stiprinājumi parasti ir pašvītņojošas skrūves, ko ieskrūvē metālā vai koksnē, kā arī atlokāmas ierīces nostiprināšanai betonā/vieglbetonā. Šādām stiprinājuma ierīcēm ir jābūt vismaz ar 20% izbīdes efektu. Izvēlieties lokšņu metāla skrūves, kas ir vismaz 20 mm garākas par izolācijas slāņa biezumu. Minimālais stiprinājuma punktu skaits:

Platība Skaits/m2 Maks. atstarpe, abos virzienos  (mm) 
Vidū
1 - 2  1200
Malās
3 - 4  600
Stūros
3 - 6  600

*Aprēķiniet atkarībā no plēves veida un vēja slodzes šajā vietā.

 

Izvēlieties jumta hidroizolāciju atkarībā no jumta slīpuma. Jo lēzenāks jumta slīpuma leņķis, jo stingrākas prasības jumta segumam. Pietiekams slīpums nodrošina labu, ekonomiski izdevīgu rezultātu.

Ventilējamam PAROC Air risinājumam ierīkojiet ventilāciju, izmantojot piemērotus zema spiediena ventilatorus savācošajaos kanālos vai ventilācijas spraugas dzegās. Vienlaidu vēdināšanas gropes ierīko no dzegas līdz korei un abos galos savieno ar savācošiem kanāliem. (Plašāka informācija tālāk.)

 

Ventilējams, pret mitrumu nodrošināts plakanais jumts: PAROC Air

PAROC Air darbība:

Paroc Air solution - a unique way of ventilating flat roofs

  1. Vējš dzen gaisu gropēs uz plašāko kores kanālu. 
  2. 50 mm akmens vates plāksnes aizsargā tvaika barjeru un nodrošina tās efektivitāti. 
  3. Tvaika barjera ir plastmasas plēve vai tamlīdzīga materiāla. Tā neļauj siltajam, mitrajam gaisam no apakšas kondensēties uz membrānas. Tvaika barjeras savienojumiem ar pārējo konstrukciju ir jābūt hermētiskiem. Savienojumiem jābūt vismaz ar 200 mm pārlaidumu, citādi radīsies skursteņa efekts, kad mitrais gaiss tiek pacelts uz augšu un ziemā šis mitrums sasalst konstrukcijas iekšienē. Tvaika barjera arī novērš caurvēju un gādā, lai visā ēkā labāk darbotos ventilācijas sistēma. 
  4. Akmens vate ar gropēm un lielu tvaika caurlaidību aizvada mitro gaisu pa gropēm līdz ventilācijas atverēm. Šīm plāksnēm ir 20 mm dziļas un 30 mm platas gropes. Pēc tam šķērsām pāri gropēm izgriež kanālus pie savienojumiem, piemēram, ar jumta logiem un ugunsdzēsības lūkām. 
  5. Kores kanālam, ko izgriež ar rokām, ir jābūt 100 mm platam un 20 mm dziļam. Šis kanāls savieno gropes, kas zem slīpes iet uz augšu, uz jumta ventilācijas atverēm. 
  6. 20 mm akmens vates plātne gādā, lai gaiss gropēs būtu apmēram 5 grādus siltāks par āra gaisu. Šī plātne veido ārējās membrānas pamatni. 
  7. Plātnē izgriež caurumus zem jumta ventilācijas atverēm. 
  8. Pa jumta ventilācijas skursteņiem, kas ir no metāla vai plastmasas, mitrais gaiss beidzot izplūst ārā. Jumta ventilācijas skursteņus uzstāda ik pēc 6– 8 m gar kori un ik pēc 10– 12 m ielejās. To diametrs ir 100 mm, bet augstums – apmēram 400 mm.

Lai nevajadzētu ierīkot speciālas ugunsdrošības barjeras, izmantojiet ugunsdrošu A1 ugunsreakcijas klases siltumizolācijas materiālu. Akmens vate arī atvieglina un padara vienkāršāku darbu ar uguni uz jumta.

 

Trokšņa samazinājums Paroc jumta sistēmā

Trokšņa samazinājums 20 mm PAROC 80 + 140 mm PAROC ROS 30 uz metāla profila loksnes TRP 200.


Ekspluatācijas zonas: āra terases, platformas / apvērsti jumti

Apvērstā jumta sistēmā kritumi jau ir iebūvēti nesošajā konstrukcijā. Hidroizolāciju, kas darbojas arī kā tvaika barjera, ierīkojiet tieši uz jumta seguma. Uzlieciet siltumizolāciju uz ieseguma un jāpārklāj ar filtra audumu. Pēdējā kārta, piemēram, grants balasts vai betona panelis, ir pietiekami smaga, lai piespiestu siltumizolāciju.

Apvērstā jumta konstrukcija ir izdevīga dažādu iemeslu dēļ: tvaika barjera vienmēr ir pietiekama, un jumta hidroizolācija ir pasargāta no sala, mehāniskas slodzes, saules starojuma, gaisa piesārņojuma un citiem kaitīgiem faktoriem.