Skaņas barjeras

Skaņas jeb trokšņa barjeras, piemēram, sienas vai ekrāni, ir paredzēti akustiskās ēnas radīšanai, nobloķējot skaņas viļņu brīvu plūsmu. Skaņas līmeņa samazināšana šajā ēnas zonā aiz barjeras ir atkarīga no frekvences. Ar pareizu frekvenci barjeras efekts ir pilnīgs, bet zemā frekvencē (garš viļņa garums) ēnas efekts tiek samazināts.

Ir rūpīgi jāizvēlas skaņas barjeras atrašanās vieta. Lai tā darbotos vislabāk, barjerai ir jāliek skaņai virzīties pēc iespējas tālāk no tiešā ceļa un jāmaina virziens ar vislielāko leņķi. Ekrāns darbojas visefektīvāk tad, kad tas ir novietots tieši pie trokšņa avota. Pusceļš starp avotu un uztvērēju ir visliktākā pozīcija. Ekrāna skaņas samazinājuma efektu galvenokārt nosaka efektīvais ekrāna augstums H un ekrāna platums, salīdzinājumā ar trokšņa avota izmēru (skatiet attēlu zemāk).

Skaņas barjeras


Ekrāni ēkās vienmēr ir jāuzstāda kopā ar skaņu slāpējošu jumtu, lai novērstu skaņas atstarošanu. Parasti ekrāna efekts ēkā ir aptuveni 5–10 dB. Ekrāna skaņas redukcijas indeksam ir jābūt aptuveni 20 –25 dB.

 

Skaņas barjeras