Skaņas absorbcijas klasifikācija

Materiālu spēju absorbēt skaņu parasti izsaka ar absorbcijas koeficientiem, kas mērīti dažādās frekvencēs. Tas nozīmē, ka vienam materiālam ir vairāki absorbcijas koeficienti, atkarībā no frekvencēm.

Nosakot katram izstrādājumam atbilstošo absorbcijas klasi, izstrādājums vispirms tiek izmērīts saskaņā ar EN ISO 354. Šī testa rezultāts ir absorbcijas līkne, kas nosaka absorbcijas koeficientu katrai testā izmantotajai frekvencei.

Svērtais skaņas absorbcijas koeficients (įw) tiek iegūts, salīdzinot skaņas absorbcijas koeficienta vērtības standarta frekvencēs ar references līkni atbilstoši ISO 11654. Visi iekārto griestu piegādātāji Eiropā nosaka įw , jo tā ir metode, kas pieņemta kā norma iekārto griestu CE marķēšanā.

EN ISO 11654 izmanto arī, lai, pamatojoties uz izmērītajām absorbcijas līknēm, klasificētu skaņu absorbējošus materiālus klasēs no A līdz E. A klasei ir vislabākā spēja slāpēt skaņu, E – vissliktākā. Ļoti liela ietekme uz rezultātu ir uzstādīšanas metodei un materiāla īpašībām.
Šī klasifikācijas sistēma palīdz projektētājiem salīdzināt un izvēlēties dažādiem mērķiem piemērotus skaņu absorbējošus materiālus. Akmens vates akustiskās plāksnes parasti pieder labākajai – A – klasei.

 

Piemērs: Dažādu izstrādājumu salīdzināšana, pamatojoties uz to absorbcijas klasi.

1. izstrādājumam ir A absorbcijas klase, bet 2. izstrādājumam ir C absorbcijas klase, kaut gan izmantota viena un tā pati uzstādīšanas metode. Tas nozīmē, ka 1. izstrādājuma absorbcijas koeficients ir par aptuveni 50% augstāks nekā 2. izstrādājumam. Uzdevums ir projektēt bērnudārza rotaļu istabu ar reverberācijas laiku 0,6 sekundes. Pēc nepieciešamā absorbcijas materiāla daudzuma aprēķināšanas var redzēt, ka, balstoties uz telpas izmēriem, lai panāktu nepieciešamo reverberācijas laiku, ar 1. izstrādājumu ir jānosedz visi telpas griesti, kā arī liela daļa sienu. Lai panāktu to pašu reverberācijas laiku ar 2. izstrādājumu, ir jāizmanto pusotru reizi vairāk izstrādājuma, nekā izvēloties 1. izstrādājumu. Praksē šī situācija noved pie fakta, ka 2. izstrādājumam nav pieejamas pietiekoši daudz vietas. 


įw  Skaņas absorbcijas klase
1,00–0,95–0,90  A
0,85–0,80  B
0,75–0,70–0,65–0,60  C
0,55–0,50–0,45–0,40–0,35–0,30  D
0,25–0,20–0,15  E
0,10–0,05–0,00  Nav klasificēts

Skaņas absorbcijas klasifikacija