Renovācija – jauna dzīves kvalitāte

Renovācija – jauna dzīves kvalitāte

Ēkas modernizācija, saukta arī par renovāciju, ir lieliska iespēja uzlabot dzīvojamo telpu mikroklimatu, samazināt apkures izdevumus un taupīt dabas resursus. Tā ir vienreizēja investīcija, kuras atdeve jūtama visā ēkas ekspluatācijas laikā: uzreiz pēc modernizācijas uzlabojas telpu silmtumefektivitāte, ēkas izskats, kā arī samazinās apkures izdevumi. Modernizētu ēku mikroklimats un investīciju atdeve ir atkarīga no izvēlētajiem un realizētajiem ēkas konstrukciju siltināšanas risinājumiem un enerģiju patērējošām inženiersistēmām.

Lai gan siltumizolācijas materiāli „tiek noslēpti“ zem apdares, tomēr to sniegtais pozitīvais efekts pavada mūs visu ēkas vai mājokļa pastāvēšanas laiku.

 

Kādēļ ir vērts izvēlēties Paroc akmens vati renovējamā mājokļa siltināšanai?

 

Sausas, siltas un ilgmūžīgas sienas

Kvepuojančios sienosPAROC akmens vates izstrādājumi labi vada ūdens tvaiku. Tas nozīmē, ka sienu siltināšanas vai ēku ekspluatācijas laikā akmens vatē iekļuvušais mitrums brīvi pārvietojas uz āru un tiek izvadīts caur sienas apdari vai ventilācijas atverēm. Ūdens tvaika kustība nemaina akmens vates siltumizolācijas un ekspluatācijas īpašības. Tas ir ļoti svarīgi ēkas konstrukciju ilgmūžībai un telpu mikroklimata nodrošināšanai. Ja siltumizolācijas materiāls slikti vada mitrumu, noteiktos apstākļos no telpām caur sienu migrējošais mitrums var uzkrāties uz sienas, kas atrodas pirms siltumizolācijas materiāla. Tādā veidā pasliktinās sienas siltumizolācijas īpašības, samazinās atsevišķu sienas materiālu izturība, palielinās mitruma izraisītas deformācijas. Minētie procesi kaitē ēkas konstrukcijām un samazina to ilgmūžību. Ir zināms, ka šo procesu ietekmi var mazināt vēdinot telpas, tomēr vairumā gadījumu renovētajās vecajās daudzdzīvokļu ēkās nav efektīvas ventilācijas sistēmas, kas bieži netiek ierīkotas arī modernizācijas laikā. Tādēļ ar ēku mitrumu saistītu problēmu risināšanai vienmēr vērts izmantot akmens vates izstrādājumus, kas izvada ūdens tvaikus. Jo sienas materiāls labāk vada mitrumu, jo mazāka varbūtība, ka uz sienas iekšējās virsmas radīsies pelējumam labvēlīgi apstākļi: pat sienas, kas kļuvušas mitras nepietiekamas ventilācijas un apkures dēļ, pirms renovācijas, nosiltinot ar akmens vates materiāliem, ātri izžūs.

Ēku sienu un citu ēku konstrukciju siltināšana ar ūdens tvaikus caurlaidīgiem PAROC akmens vates izstrādājumiem nodrošinās veselīgāku un komfortablāku telpu mikroklimatu, kā arī samazinās izdevumus neparedzētiem ēkas remontiem.

 

Ugunsdroša

NedegaRenovējamu daudzdzīvokļu māju sienas bieži vien ir izgatavotas no dažādiem ķieģeļiem vai blokiem, vai lielizmēra betona vai samontējamiem keramzītbetona elementiem. Šie sienu materiāli ir nedegoši, tādēļ sienas atbilst augstākās A1 vai A2 ugunsdrošības klases prasībām. Ja sienas ir nosiltinātas ar degošiem materiāliem, visas ēkas sienas no nedegošām kļūst par degošām. Pat tad, ja degošs sienas siltināšanas materiāls pārklāts ar apmetuma vai kāda cita nedegoša materiāla kārtu, renovētā siena atbilst tikai B s-1 d0 vai pat zemākas ugunsdrošības klases prasībām.

Īpaši bīstama ir degošu termoizolācijas materiālu izmantošana būvniecības laikā. Bieži uz renovējamās sienas uzklātie siltumizolācijas materiāli tiek apmesti vai kā savādāk pārklāti tikai pēc vairākām dienām vai pat nedēļām. Visu šo laiku pat neliela ārējā liesma var izraisīt ēkas aizdegšanos.

Agrāk telpās – gan sadzīves, gan darba – tika izmantots vairāk dabiskas izcelsmes materiālu, kuru aizdegšanās laiks bija ilgāks, bet degot tās izdalīja mazāku karstumu un indīgu dūmu. Pēdējā laikā mūsu mājās arvien vairāk tiek izmantoti sintētiskie un polimēru izstrādājumi no naftas produktiem. Pēc Fire Safe Europe (FSEU) organizācijas datiem, Eiropā pat 50 % cilvēku ugunsgrēkos gāja bojā nevis uguns, bet gan indīgo dūmu dēļ. 1950. gadā vidējais laiks no ugunsgrēka sākuma telpā līdz straujai tā izplatībai bija 15 minūtes, taču kā secinājis FSEU – pēc 25 gadiem šis laiks samazinājās līdz 5 minūtēm, bet mūsdienās noteiktos apstākļos uguns var izplatīties pat 3 minūšu laikā. Izceļoties ugunsgrēkam, uguns izplatīšanās laiks ir svarīgs cilvēku un materiālo vērtību glābšanai. Tādēļ, renovējot ēkas ar nedegošiem materiāliem, Jūs varat samazināt ugunsgrēka risku.

Gandrīz visas minerālvates tiek klasificētas kā nedegošs materiāls, tomēr PAROC akmens vatei, kas tiek ražota no akmens, ir raksturīga īpaši augsta (ap 1000°C) kušanas temperatūra. Vairums PAROC akmens vates izstrādājumu, kas nav pārklāti ne ar kādu segumu, pieskaitāmi drošākajai ugunsdrošības klasei A1. Akmens vate ilgāk pasargā ēkas konstrukcijas no uguns iedarbības, tādēļ ar to ieteicams siltināt pat tādas konstrukcijas, kurām izvirzītas īpaši augstas ugunsdrošības prasības. Unikālās PAROC akmens vates īpašības no uguns pasargā visas ēkas konstrukcijas: pamatus, sienas, jumtus. Metāla un dzelzsbetona konstrukciju aizsardzībai no uguns ir izveidoti un zinātniski pētnieciskās laboratorijās pārbaudīti speciāli izstrādājumi un risinājumi.

 

Neliels sadārdzinājums

Izvēloties būvmateriālus, mēs bieži vien vērtējam un salīdzinām cenas. Tomēr, izvēloties ēkas konstrukciju siltināšanas risinājumus, vajadzētu novērtēt ne tikai siltumenerģijas ietaupījumu un siltumizolācijas cenu, bet arī citas šādas izvēles priekšrocības. Tā ir vienreizēja investīcija, kuras pozitīvo efektu jutīsiet visu ēkas ekspluatācijas laiku. Siltinājumam ar PAROC akmens vati ir vairāki materiāli ieguvumi: labāka dzīvojamā vide, drošāks un ilgmūžīgāks mājoklis.

 

Starptautiskā pieredze un prakse

Tarptautinė patirtisĒku renovācija vai modernizācija – tas ir liels izaicinājums būvniecībai. Katra ēka ir īpaša un unikāla, bet efektīvi modernizācijas risinājumi un to ieviešanas veidi ir sarežģīti. PAROC kā inovatīvs, dinamisks un ar lielu starptautisko pieredzi bagāts uzņēmums, veido racionālus risinājumus energoefektīvai renovācijai. Izmantojot ilggadējo pieredzi un kompetentus partnerus, PAROC realizēja veca daudzdzīvokļu nama un individuālo dzīvojamo māju modernizācijas projektus Skandināvijā. Daudzdzīvokļu nama Innova renovācijas projekts tika realizēts Somijā, bet RenZeroTM projekti – Zviedrijā un Somijā. Šie projekti nav tikai ēkas konstrukciju – sienu vai jumta – siltināšanas risinājumi. Tie ir kompleksi visas ēkas modernizācijas projekti, kuru laikā tiek risināti ēkas ventilācijas, izolācijas, konstrukciju siltināšanas, caurspīdīgo konstrukciju ierīkošanas un siltuma tiltu ietekmes mazināšanas jautājumi. To mērķis bija ne tikai samazināt enerģijas patēriņu ēkas siltināšanai, bet arī uzlabot telpu iekšējo komfortu un radīt veselīgāku mikroklimatu. RenZeroTM un Innova renovācijas pilotprojekti, var teikt, būvniecības nozarei ir vēl viens solis pretī montāžai būvlaukumā.

Daudzdzīvokļu nama renovācijai, atbilstoši Innova projektam, rūpnīcā tika saražoti paneļi, kuros papildus siltināšanas materiāliem, tika iebūvēti logi un balkonu durvis, kā arī ventilācijas gaisa vadi. Būvobjektā šo paneļu montāžai nebija nepieciešamas stalažas un pietika ar vienu celtni.

RenZero pilotprojekta objekts bija individuālās, koka karkasa mājas, kas uzbūvētas līdz 1950. gadam. Izvērtējot to, ka lielais vairums šādu ēku atrodas lauku rajonos, uzņēmums PAROC ir izveidojis speciālu elementu ar siltumizolācijas kārtu, kuru atnest un pie sienas piestiprināt var 2 strādnieki.

Vēl viens eksperimentālais PAROC renovācijas projekts tika realizēts Latvijā. Kopā ar Latvijas kokapstrādes ražotājiem un zinātniekiem, PAROC izmēģināja jaunu izstrādājumu ēku renovācijai – rūpnīcā izgatavotus koka paneļus ar akmens vates pildījumu.

Ar saviem sarkanbaltajiem, izturīgajiem izolācijas risinājumiem jau vairākas desmitgades aizsargājam Ziemeļvalstu ēkas un to konstrukcijas no bargā ziemeļu klimata ietekmes. Ekstremāli laika apstākļi kļūst par arvien biežāku parādību visā pasaulē, tādēļ Ziemeļvalstu pieredze un prakse, kas pielāgota Latvijas apstākļiem, palīdzēs realizēt ne tikai ambiciozus „C“, bet arī „A“ vai pat augstākām energoefektivitātes klases prasībām atbilstošus ēku renovācijas projektus.

Content is blocked

In order to see this content you need to allow cookies.