Paroc pasīvo māju pilotprojekti

Paroc pasīvo māju pilotprojekti
Paroc ir ievērojama pieredze zema enerģijas patēriņu ēku būvēšanā un uzņēmums regulāri piedalās pasīvo māju būvēšanā dažādās valstīs. Šeit jūs atradīsiet informāciju par mūsu četriem pilotprojektiem Zviedrijā, Somijā (divi projekti) un Lietuvā.

 

Paroc pasīvo mājas pilotprojektu mērķis ir uzlabot sabiedrības zināšanas par pasīvo māju tehnoloģijām un stiprināt cīņu pret klimata izmaiņām. Pasīvajām ēkām ir ievērojams potenciāls samazināt CO2 emisiju daudzumu.

Pasīvās mājas nekādā gadījumā nav jauna koncepcija. Pirmā pasīvā māja Vācijā tika uzbūvēta jau 1989. gadā, un pašreiz ir uzbūvētas apmēram 10000 pasīvās mājas. Vairums no tām atrodas Vācijā un Austrijā, tomēr daži simti atrodas arī Zviedrijā. Paroc uzbūvēja pirmo pasīvo māju Somijā, kā arī pirmo Stokholmā, Zviedrijā.

Ir paredzēts, ka pasīvās ēkas līdz 2015. gadam kļūst par standartu ES.

Paroc ir piedalījies vairākos dažādos pasīvo māju projektos. Šeit Jūs atradīsiet dažus labus piemērus, kā varat uzbūvēt energoefektīvu pasīvo māju.

Uzklikšķiniet uz cilnēm, lai gūtu iedvesmu no piemēriem Zviedrijā, Somijā un Lietuvā.

Paroc Passive House is the first passive house in Finland

Paroc pasīvā māja, Tikurila

Paroc pasīvā māja, Paroc pilotprojekts un vienlaicīgi pirmā pasīvā māja, kas Somijā uzbūvēta atbilstoši Somijas Tehniskās izpētes centra (VTT) definīcijai, tika pabeigta Tikurilā, Vantā, 2009. gada maijā. 2010. gada aprīlī tā saņēma pasīvās mājas sertifikātu.

Paroc pasīvā māja ir divstāvu daļēji savienota māja divām ģimenēm. Katrai ģimenei pieder kopējā platība 187 m2 un tilpums 540 m3.

Grīdas konstrukcija ir izvietota virs 100 mm biezas betona plātnes, zem kuras atrodas 300 mm biezs izolācijas slānis. Pamati sastāv no betona ar izolāciju no visām pusēm.

Abas ģimenes vēlējās māju no akmens, tādēļ mājas ārējās sienas tika veidotas, izmantojot PreWIS I metodi iepriekš lieto betona elementu rūpnīcā. Tas nozīmē, ka 450 mm bieza PAROC FAL 1 lamellas loksne tika pievienota pie 150 mm bieza kodola ar betona saistvielām. Betona paneļa virsma tika pārklāta ar plānu javas slāni, lai nodrošinātu aizsardzību pret klimata iedarbību. Pēdējais plānais dekoratīvā apmetuma slānis tika uzklāts būvlaukumā.

Jumts ir slīpā jumta konstrukcija ar koka jumta stiprinājumiem un siltumizolācijas risinājumu "PAROC Tuplavarma" – divu slāņu risinājums, kas sastāv no PAROC eXtra plāksnēm (100 mm) un PAROC beramās vates (apm. 500 mm) virs tām.

Lai apmierinātu iedzīvotāju vajadzības, projektējot un izvēloties risinājumus Paroc pasīvajai mājai, tiek saskaņots ēkas tilpums un logu izmēri. Logiem ir jauni speciāli rāmji, kas ir īpaši piemēroti pasīvajām ēkām, un durvis ir energoefektīvas. Logus un durvis piegādāja Diago Windows.

Paroc pasīvajā mājā visas HVAC (apkures, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas) iekārtas tika izvietotas hermētiskā slāņa iekšpusē un visas nepieciešamās atveres un savienojumi tika rūpīgi noblīvēti.

Ventilācijas iekārtas (un siltuma atguves iekārtas) ģimenes izvēlējās no dažādiem piegādātājiem – viena no Enervent un otra no Vallox. Ja nepieciešams, ventilācijas iekārtas var izmantot arī siltumu, kas tiek piegādāts no zemes avota apkures caurulēm, kas ir uzstādītas mājas tuvumā. Visām gaisa padeves iekārtām istabās ir elektriskā apkures iekārta ar termostatu, lai garantētu komfortu pat aukstākajos ziemas periodos. Šīm apkures iekārtām no RCL ir ļoti mazs elektrības patēriņš.

Papildu komfortam saunā un vannas istabās tika ierīkota grīdas apkure.

Projekta dati

U-vērtības:  
Ārējā siena 0.09 W/m2K
Jumts 0.07 W/m2K
Grīda 0.10 W/m2K
Logi 0.7…0.8 W/m2K
Durvis 0.4 W/m2
Gaisa apmaiņa 0.5 reizes stundā
Ventilācijas gaisa plūsma  0.075 m3/3 
Hermētiskums n50: ≤0.60 1/h *
Apkures enerģijas patēriņš 18.7 kWh/m2/a

 

Būvniecības fāze  

Celtniecības darbi mājas atrašanās vietā tika uzsākti 2007. gada decembrī, un māja tika pabeigta 2009. gada maijā.

Sertificēšana

2010. gada aprīlī Paroc saņēma pirmo pasīvās mājas sertifikātu Somijā. Pasīvās mājas sertifikāts ir balstīts uz Somijas Tehniskās izpētes centra izdoto sertifikātu, kas definē kvalitātes kritērijus pasīvajām mājām.

Dažādi

Somijas Tehniskās izpētes centrs piedalījās projektā no paša sākumā un turpinās mērīt un pārbaudīt enerģijas patēriņu vēl vairākus gadus pēc ēkas pabeigšanas.
*) Hermētiskums tika izmērīts 2009. gada 26. martā, un ēka tika atzīta par HERMĒTISKĀKO MĀJU SOMIJĀ: n50 gaisa noplūdes vērtība Vuoritsalo ģimenei bija 0.34 l/h, un Tuominen ģimenei 0.25 l/h. Saskaņā ar pašreizējiem celtniecības normatīviem vērtība ir 4 l/h.
*) Hermētiskums tika izmērīts 2009. gada 26. martā, un ēka tika atzīta par HERMĒTISKĀKO MĀJU SOMIJĀ: n50 gaisa noplūdes vērtība B dzīvoklim bija 0.34 l/h, un A dzīvoklim 0.25 l/h. Saskaņā ar pašreizējiem celtniecības normatīviem vērtība ir 4 l/h.

Pasīvā māja Paroc Promise, Lupaus

Pasīvā māja Paroc Promise, Lupaus

Paroc Promise Somijas mājokļu tirdzniecības izstādei tika pabeigta 2009. gada vasarā un tika prezentēta izstādē kā māja nr. 21. Paroc Promise bija vienīgā pasīvā māja šajā izstādē, kas atbilda Somijas Tehniskās izpētes centra kritērijiem attiecībā uz pasīvajām mājām, un apmeklētāji to atzina par otro labāko izstādes māju.

Paroc Promise ir divstāvu atdalīta vienas ģimenes māja ar kopējo platību 234 m2.

Tās pamati ir gatava forma, ko ražoja Soklex. Pirmais stāvs atrodas uz zemes. Arī atbalsts tika izolēts.
Koka karkasa mājas ārējās sienas sastāv no Fennotalo rūpnieciski ražotiem elementiem, kas ietver 410 mm biezu PAROC eXtra siltumizolāciju un 70 mm biezu PAROC WPS 3n vēja aizsardzības izolāciju. Sienu izliektās daļas arī tika rūpnieciski ražotas Fennotalo, izmantojot CNC apstrādi. Ventilētās fasādes apmetums tika uzklāts uz ģipša plāksnes. 

Slīpais siju jumts sastāv no koka jumta komponentiem un jumta stiprinājumiem, tas ir izolēts ar 600 mm biezām ugunsdrošām PAROC eXtra siltumizolācijas plāksnēm.

Enervent piegādātā ventilācijas iekārta nodrošina labu telpu gaisa kvalitāti. Siltums, kuru ģenerē ēkas iedzīvotāji un mājsaimniecības iekārtas, tiek atgūts un izmantots ēkas apsildīšanai. Rezultātā ventilācija funkcionē arī kā ēkas siltuma sadales sistēma. Augšstāva telpās ventilācijas sistēmas ievada gaispūtim ir termostata kontrolēta termiskā pretestība katrā telpā pagaidu papildu apkures vajadzībām, piemēram, ļoti aukstos ziemas periodos. Papildu komfortam pirmā stāva telpām un vannas istabām ir ūdens cirkulācijas nodrošināta zemgrīdas apkure ar gaisa avota siltumsūkņiem, kas funkcionē kā galvenie enerģijas ģeneratori.
Logi un durvis ir Skaala ražoti Alfa klases logi un durvis. Logiem ir 2 + 2 stikli. Logi, kas vērsti uz dienvidiem, galvenokārt ir atverami, savukārt logi, kas vērsti uz ziemeļiem, ir neverami. Priekšējās durvis ir izturīgas, zema enerģijas patēriņa durvis. Stikloto terases durvju skaņas izolācijas līmenis ir 30-35 dB.
Paroc Promise interjera dizainu radīja Johanna Sippala. Viņa Somijā ir labi pazīstama no interjera dizaina televīzijas programmas Inno TV kanālā Nelonen. Iedzīvotāji ļoti novērtē harmoniju un mājīgumu, uz ko interjerā ir likts galvenais uzsvars.

Somijas Tehniskās izpētes centrs piedalījās projektā no projektēšanas fāzes un turpinās mērīt un pārbaudīt enerģijas patēriņu vēl vairākus gadus pēc ēkas pabeigšanas.

Būvniecības fāze

Projektēšanas darbs tika uzsākts 2007. gadā, un celtniecības darbi 2008. gada vasarā.

Paroc Promise Lupaus. Konceptuālais zīmējums

Konceptuālais zīmējums

Paroc Promise Lupaus. Konceptuālais zīmējums

Konceptuālais zīmējums

Paroc Promise Lupaus. Konceptuālais zīmējums

Konceptuālais zīmējums

Paroc Promise Lupaus ārpuses skice

Mājas ārpuses skice

Paroc Promise. Pirmā stāva rasējums

Pirmā stāva rasējums

Paroc Promise. Otrā stāva rasējums

Otrā stāva rasējums

Kimmo Lylykangas, arhitekts SAFA

Kimmo Lylykangas, arhitekts SAFA

Paroc Promise Bēniņu konstrukcija

Bēniņu konstrukcija

Paroc Promise Ārējās sienas konstrukcija

Ārējās sienas konstrukcija

Paroc Promise. Izliektie iekštelpu griesti

Izliektie iekštelpu griesti

Paroc Promise Johanna Sippala

Johanna Sippala

Paroc Promise Interjera dekorēšana

Interjera dekorēšana

Paroc Promise Interjers

Interjers

Paroc Promise Lupaus Interjers

Interjers

Paroc Promise Lupaus Interjers

Interjers

Īstenotās vērtības

Paroc pasīvās mājas koncepcija Pasīvā māja
Paroc Promise
Bruto platība m2  

290

Bruto tilpums m3  

1200

Durvju un logu atveres / bruto-m2(%)  

19.9

Ārējā siena (W/m2K)

0.07 - 0.1

0.086

Jumts (W/m2K)

0.06 - 0.09

 

* Jumta segums  

0.063

* Terase  

0.083

Pirmais stāvs (W/m2K)

0.08 - 0.01

 
* gareniskā siena  

0.07

* grīdas vidus  

0.08

Logs (W/m2K)    
* fiksēts

0.6 - 0.8

0.75

* atverams

0.7 - 0.9

0.84

Durvis (W/m2K)

0.4 - 0.7

 
* Bez stikla  

0.6

* Stiklotas  

0.72

Gaisa noplūdes vērtība n50 (l/h)

< 0.6

0.28

Siltuma atguves ikgadējā efektivitāte (%)

> 75

87

Apkures enerģijas patēriņš(kWh/m2)

≤ 25

23.8

Paroc pasīvā māja, Lietuva

Paroc pasīvā māja, Lietuva

Pirmo Paroc pasīvo māju Lietuvā uzbūvēja UAB „Veikmė“ Viļņas privātmāju kvartālā netālu no Gulbino ezera. Atbildīgais arhitekts bija Rītis Kripas.

Ēka ir divstāvu māja ar iebūvētu garāžu, kas paredzēta vienai ģimenei. Tās kopējā platība ir 224.56 m2. Tai ir divi ārējo sienu veidi: apmetuma sienas un ventilētās sienas, ēkas nesošā konstrukcija ir keramisko ķieģeļu mūrējums. Apmetuma sienas daļa ir izolēta ar 350 mm biezām fasādes lamellā PAROC FAL 1 ar apmetumu. Ventilētā sienas daļa ir izolēta ar 300 mm biezu PAROC eXtra, un 50 mm biezu PAROC WAS 25t, apdarē izmantots koka apšuvums.

Pirmais stāvs ir izolēts ar 300 mm biezu PAROC ROS 30, un gar mājas perimetru atrodas papildu 100 mm bieza plāksne. Kopējais biezums gar perimetru ir 400 mm. Slīpā jumta nesošā konstrukcija ir būvēta no koka dubulta T formas spārēm, kas ir izolētas ar 450 mm biezu PAROC UNS 37z un 50 mm biezu PAROC WAS 25t.

Projekta dati:

U-vērtības  
Ārējā siena  0.10 W/m2
Jumts 0.08 W/m2K
Grīda 0.12 W/m2K
Logi 0.78 W/m2
Durvis 0.80 W/m2
Siltummaiņa efektivitāte  ≥81.4%
Gaisa hermētiskums  n50: ≤0.40 1/h (vērtība izmērīta testēšanas laikā) 
Apkures enerģijas patēriņš

≤15kWh/m2 (telpu apkure)

 

Būvniecības fāze:

Projektēšana tika uzsākta 2008. gada martā. Celtniecība tika uzsākta 2009. gada februārī, un māja tika pabeigta 2009. gada novembrī.

Lejupielādējiet mūsu brošūras par Energogudrām ēkām