Paroc pasīvās mājas koncepcija

Paroc pasīvās mājas koncepcija ir daļa no Paroc Energogudras mājas risinājumiem. Koncepcija tika radīta, sadarbojoties ar Somijas Tehniskās izpētes centru attīstības projektā „Paroc pasīvā māja Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mājokļu tirgum”. Rezultātā tika radīta koncepcija ar vienu risinājumu, kas ir piemērots kā pasīvā māja visā valsts teritorijā. Paroc pasīvās mājas koncepciju ir sertificējis Somijas Tehniskās izpētes centrs un, pamatojoties uz to, Paroc var nodrošināt māju būvēšanu saskaņā ar Paroc pasīvās mājas koncepcijas sertifikātu.

 

Pasīvā māja līdz minimumam samazina ēkām nepieciešamo enerģijas daudzumu un rada labu iekšējo klimatu. Pasīvās mājas siltuma zudumi ir tik mazi, ka tradicionālā siltuma sadales sistēma nav nepieciešama. Sākotnējais ieguldījums pasīvajā mājā var būt lielāks par ieguldījumu parastā mājā, tomēr ekspluatācijas un mūža cikla izmaksas ir ievērojami zemākas nekā parastai mājai.

Siltumizolācija šajās ēkās ir labāka nekā parastās, zema enerģijas patēriņa mājās. Ēkas ir projektētas un būvētas bez termiskajiem tiltiem, samazinot siltuma zudumus. Ēkas ārējais karkass ir hermētisks, iekštelpās nav caurvēja un ir vienmērīgi silts. Augsts ikgadējais ventilācijas siltuma atguves izmantošanas līmenis garantē to, ka ventilācijas radītais siltuma zudums ir pavisam neliels. Atlikušais apkurei nepieciešamais enerģijas daudzums tiek segts, izmantojot vienkāršus būvniecības risinājumus.

 

Aprēķins balstīts uz
Avots: Aprēķins balstīts uz
PAROC® Tikkurila pilotprojekta pasīvo māju.

Pasīvās mājas definīcija

Pasīvās mājas definīcija ir balstīta uz tās enerģijas patēriņu. Ēkas kopējais enerģijas patēriņš tiek aprēķināts primārajā enerģijā, kam ir noteiktas robežvērtības. Primārās enerģijas problēma ir precīzu aprēķina instrumentu trūkums. Piemēram, Vācijas PassivHaus Insitut piedāvā primārās enerģijas konvertēšanas faktoru 2,7 visai elektrībai, kas ir nopirkta no elektrības tīkla. Tomēr tas neveicina elektrības iegādi no atjaunojamiem enerģijas avotiem. Enerģijas konvertēšanas faktori vienmēr tiek saskaņoti nacionālā līmenī.

Pasīvās mājas tiek definētas, balstoties uz to enerģijas patēriņu. Ēkas apvalka siltumizolācija, konstrukcijas hermētiskums un ikgadējais ventilācijas siltuma atguves izmantošanas līmenis ir noteicošie faktori, kas ir nepieciešami, lai varētu izpildīt apkures enerģijas patēriņa prasības, kas norādītas pasīvās mājas definīcijā.

Pasīvo māju tehnoloģijas nav atkarīgas no saules enerģijas izmantošanas. Galvenās pasīvās mājas īpašības ir laba siltumizolācija, ēkas apvalka hermētiskums, zema enerģijas patēriņa logi un durvis un siltuma atguve no izplūdes gaisa. Lai gan ēku orientēšana uz dienvidiem ļauj iegūt papildus enerģiju, mūsu pieredze, būvējot pasīvās mājas centrālajā Eiropā, pierāda, ka koncepcija ir funkcionāla arī ēkām, kas ir orientētas uz ziemeļiem. Šis princips sniedz iespēju ēku projektēšanā izmantot ainavu.

Paroc konceptuālie risinājumi pasīvajām mājām

Paroc Oy AB attīstības projektā "Paroc pasīvā māja Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mājokļu tirgum" tika izstrādāts konceptuāls risinājums un modeļa ēka aukstam klimatam. Izmēģinājuma darbā tika ņemtas vērā prasības attiecībā uz pasīvajām mājām aukstā klimatā, kas tika izstrādātas IEE („Saprātīga Enerģija – Eiropai”) programmas Eiropas pasīvo māju atbalsta projekta (Eiropas pasīvo māju organizācija) ietvaros.

Konceptuālā risinājuma princips ir pārnest ēku investīciju izmaksas no būvniecības sistēmām uz uzlabotu ēku ārējo karkasu siltumizolāciju. Kad siltuma enerģijas patēriņš ēkās ir pietiekami zems, tradicionālā siltuma sadales metode, kas ir balstīta uz grīdu apsildi un radiatoriem, tiek aizstāta ar ventilāciju. Tā kā ēkai ir mehāniskā ventilācija, kas ir aprīkota ar siltuma ievadiem, ventilācijas sistēma var darboties arī kā ēkas siltuma sadales risinājums. Izmaiņas būvniecības sistēmas risinājumā atstās iespaidu uz ieguldītajiem līdzekļiem ēkā un ēkas dzīves cikla izmaksām.

Apkures enerģijas patēriņa limiti ir orientējoši. Mērķis ir izstrādāt vienu risinājumu, ko varēs izmantot kā pasīvo māju visā valsts teritorijā. Pasīvās mājas definīcijas, kas tiek izmantotas dažādās Eiropas valstīs, ir balstītas uz iepriekšējām enerģijas patēriņa prasībām, kas ir definētas „Saprātīga Enerģija – Eiropai” izpētes programmas Eiropas pasīvo māju atbalsta projektā.

 

Dienvideiropa

Centrālā, Austrumeiropa un Rietumeiropa

Ziemeļvalstis uz ziemeļiem no 60° platuma paralēles

Apkures enerģijas patēriņš 15 kWh/m2 15 kWh/m2 20-30 kWh/m2 *
Dzesēšanas enerģijas patēriņš 15 kWh/m2 15 kWh/m2 20-30 kWh/m2 *
Primārās enerģijas patēriņš 120 kWh/m2 120 kWh/m2 130-140 kWh/m2
Ēkas gaisa noplūdes koeficients n50 < 0.6 1/h visos klimatos. * Atkarībā no ēkas novietojuma..

Paroc pasīvās mājas priekšrocības  

Energogudrām mājām ir daudzas vides, ekonomiskās un sociālās priekšrocības. Tāpat tās arī daudzos veidos ir izdevīgas to iedzīvotājiem. Salīdzinot ar citiem energogudru ēku veidiem, pasīvā māja ir optimālais risinājums dzīves cikla izmaksu ziņā. Tā kā pasīvās mājas enerģijas patēriņš ir ārkārtīgi zems, tas ir arī videi draudzīgākais risinājums.

Par pasīvo māju priekšrocībām vairāk lasiet šajā nodaļā:

Ilgtspējība

Ilgtspējība

Saskaņā ar Eiropas Komisijas aprēķiniem, lai saražotu vienu papildu elektrības kilovatu (tā vietā, lai to ietaupītu) būs jāmaksā par 50-400% vairāk.  

Samazinātas CO2 emisijas

Samazinātas CO2 emisijas

Vidusmēra māja ir atbildīga par 6000 kg CO2 emisijām gadā. Dzīvojot pasīvā mājā, tā pati ģimene ir atbildīga par tikai 2100kg CO2 emisijām gadā.

Aizsardzība pret troksni

Aizsardzība pret troksni

Biezas un labi izolētas konstrukcijas nodrošina arī efektīvu skaņas izolāciju, līdz ar to telpas ir klusas arī tad, ja apkārtējā vide ir trokšņaina (satiksme, rūpniecība, u.c.).

Mērenas dzīves cikla izmaksas

Mērenas dzīves cikla izmaksas

Tikai mērenas papildu ieguldījumu izmaksas.

 

Samazinātas uzturēšanas izmaksas

Samazinātas uzturēšanas izmaksas

Energogudras konstrukcijas sāk atmaksāties jau no pirmās dienas. Energogudra māja gadā ļauj ietaupīt vismaz 75% no apkures izmaksām.
Energoefektivitātes sertifikāti

Energoefektivitātes sertifikāti

Pārdodot nekustamo īpašumu, pasūtiet energoefektivitātes sertifikātu, lai pierādītu sava īpašuma vērtību. Tas ir drošs ieguldījums.

Stabila vērtība

Stabila vērtība

Salīdzinot ar standarta ēkām energogudra ēka var sasniegt par 30% augstāku atkārtotās pārdošanas cenu.

Passivehouse Vinninga, manufactured by VärsåsVillan

Konstruēšanas brīvība

Nekādu dārgu prasību vai ierobežojumu projektēšanai un arhitektūrai. Individuālā arhitektūra ir standarts.  

Nature

Mazāks tehnisko iekārtu skaits

Nav nepieciešamības pēc atsevišķas apkures sistēmas. Apkures vajadzības tiek segtas ar izmaksu ziņā efektīvu ventilācijas siltuma atguves sistēmu.

Vērtību un jaunu darba vietu radīšana vietējā līmenī 

Vērtību un jaunu darba vietu radīšana vietējā līmenī

75% no paaugstinātajām izmaksām saņems vietējie celtnieki. Pārējie 25% paredzēti materiālu, galvenokārt vietējo ražojumu, iegādei, tādējādi radot jaunas darba vietas – tas „atmaksājas”.

 

Neatkarība no importa

Lielākā daļa pasaules naftas rezervju atrodas nelielā skaitā valstu. Tas nozīmē, ka droša un lēta enerģijas padeve ir jutīga pat pret vismazākajām ražošanas vai politiskām problēmām.

 

 
Siltuma komforts arī vasarā 

Siltuma komforts arī vasarā

Energogudrā mājā nav caurvēja un nesalst kājas. Tā ir rūpīgi izolēta, savienojumi ir noblīvēti, un termiskie tilti ir samazināti līdz minimumam.

Labāka telpu gaisa kvalitāte  

Labāka telpu gaisa kvalitāte

Svaigs gaiss tiek padots nepārtraukti, samazinot telpu gaisa piesārņojumu.


Labāka telpu gaisa kvalitāte

Mazāks tehnisko iekārtu skaits: vienkārša ventilācijas apkures sistēma veic nepieciešamo apsildīšanu.

 

Lejupielādējiet mūsu brošūras par Energogudrām ēkām

Noderīgas ārējās saites

Eiropas Siltumizolācijas Ražotāju Asociācija: Eurima

Meklēt Pasīvās Ēkas: European Passive Houses

VTT informācija par Pasīvām Ēkām , Somiski: VTT - Passive House

Vācijas Pasīvo Ēku Institūts: Passivhaus Institut 

Izmēriet savu ekoloģisko nospiedumu: Ecological footprint