Šodien lielākā daļa topošo māju īpašnieku mājas būvniecībai izvēlas mūra sienas. Bieži izvēli nosaka uztvere, ka mūra siena ir droša, uzticama, izturīga. Jo ne velti ir teiciens „viņš vai viņa ir kā mūra siena“.
21.gadsimta mūra siena atšķiras no sienas, kas būvēta pirms vairākiem simtiem gadu. Pieaugot apkures izmaksām, CO2 emisijai, mūra sienas konstrukcija pēdējo 40 gadu laikā ir mainījusies. Sākumā tika lietotas mūra sienas ar gaisa spraugu, vēlāk šī gaisa sprauga tika aizpildīta ar siltumizolāciju, vēl vēlāk parādījās apmestu un vēdināmu sienu sistēmas. Šodien jau runājam par sienām, kuras ir ļoti ciešas, labi siltinātas, ar minimāliem siltuma zudumiem. Šāda siena sevī ietver jau daudz vairāk materiālu: mūri (ķieģeļu vai bloku), siltuma izolāciju, aizsardzību no vēja (vēdināmās sienas), stiprinājuma elementus un sienas apdari. Tādēļ, cerot iegūt nedegošu un ilgizturīgu sienu, pareizi izvēlēta visa sistēma ir jo īpaši svarīga.
Keramikas mūris, silikāti, porainie betoni vai keramzītbetoni ir neorganiskas izcelsmes materiāli, ražoti no dabā sastopamām izejvielām - māla, kaļķiem, smiltīm un ūdens. Akmens vate tiek izgatavota no vulkāniskas izcelsmes iežiem: bazalta, gabro, olivīna un dolomīta.
Materiāla uzliesmojamības īpašības ir atkarīgas no izejvielām, no kurām materiāls ražots. Kā iepriekš minēts, keramikas, silikāta, porainā betona vai keramzītbetona mūra sienas ir būvētas no ugunsdrošiem ķieģeļiem vai blokiem, tādēļ tās nedeg un pieder A1 ugunsdrošības klasei. Izmantojot sienas siltumizolācijai degošus materiālus, siena klasificējas B s-1 d0 vai pat vēl zemākā ugunsreakcijas klasē. Tādēļ, vēloties, lai siltinātā mūra siena atbilstu augstākajai ugunsdrošības klasei A1, ir jāizvēlas nedegoša siltumizolācija un nedegoši sienas apdares materiāli.
Gandrīz visas minerālvates klasificējas kā nedegoši materiāli, taču PAROC akmens vatei, kura tiek ražota no nedegoša materiāla - iežiem - ir raksturīga īpaši augsta (pie 1000 °C) kušanas temperatūra. Vairums PAROC akmens vates izstrādājumu, neapklāti ar jebkādu pārklājumu, pieder drošākajai A1 ugunsdrošības klasei. Akmens vate ilgi aizsargā būvkonstrukcijas no uguns iedarbības, tādēļ iesakām siltināt arī tās konstrukcijas, uz kurām attiecas īpaši stingras ugunsdrošības prasības.
Nedegoša mūra siena un nedegoša akmens vates plāksne ir divas vissvarīgākās sienas daļas. Parasti tās ir maz redzamas vai vispār neredzamas, bet to sniegtais labums ir jūtams visā ēkas dzīves ciklā.
Par pareizi uzbūvētas mūra sienas izturību nav ne mazāko šaubu, un tas ir viens no vissvarīgākajiem kritērijiem, izvēloties mūri kā atbalstsienas konstrukcijas daļu. Visas sienas ilgmūžību lielā mērā ietekmē visi šādā konstrukcijā izmantotie materiāli, kā arī siltuma izolācija. Akmens vates galvenās īpašības - siltuma vadītspēja un degtspēja - laika gaitā paliek nemainīgas (tas ir norādīts LV EN 13162). Bez šīm galvenajām siltumizolācijas īpašībām sienas ilgmūžībai ļoti svarīga ir arī izmēru stabilitāte.
Saules ietekmē vasaras laikā ēku sienas sasilst pat līdz 70°C un vairāk. Izvēloties nevēdināmas sienas konstrukcijas, ja apdares slānis ir uzklāts tieši uz siltumizolācijas, siltumizolācijas izmēru stabilitāte ir īpaši svarīga. Ja siltumizolācija deformējas temperatūras izmaiņu dēļ, apmetuma apdares slānim tiek radīta papildu slodze, un laika gaitā tajā var rasties plaisas, kurās var satecēt ūdens. Vairākos šādos atdzišanas-atsilšanas ciklos (ziema-vasara) apmetuma slānis saplaisā, caur esošajām plaisām starp siltumizolācijas plāksnēm palielinās siltuma zudums. PAROC akmens vates plāksnēm ir stabili izmēri un, temperatūrai mainoties, tās nedeformējas un saglabā savu formu. Šī īpašā akmens vates produktu īpašība ļauj apdarei izvēlēties arī tumšas krāsas. Ēkas ekspluatācijas laikā temperatūras svārstību dēļ starp siltumizolācijas plāksnēm nerodas plaisas, apmetuma slānis saglabā savu sākotnējo stāvokli.
Būvniecības laikā tehnoloģisko procesu un dabas apstākļu dēļ mūra sienā uzkrājas paliels mitruma daudzums. Siltinot sienas ar ūdens tvaiku caurlaidīgiem materiāliem, tās izžūs pirmajā apkures sezonā. PAROC akmens vates izstrādājumi labi vada ūdens tvaikus. Tas nozīmē, ka sienu siltināšanas vai būvniecības laikā akmens vatē nonākušais mitrums brīvi pārvietojas uz āru un izvadās caur sienas apdari vai vēdināmo gaisa spraugu. Cilvēki tās dēvē par "elpojošajām" sienām. Ūdens tvaiku kustība nemaina akmens vates siltināšanas un ekspluatācijas īpašības. Tas ir ļoti svarīgi, nodrošinot ēkas konstrukciju ilgmūžību un uzlabojot iekštelpu klimatiskos apstākļus.
Ja siltumizolācijas materiālam ir zema ūdens caurlaidība, no telpām caur sienu migrējošais mitrums pie noteiktiem nosacījumiem var uzkrāties sienas slānī, kas atrodas pirms siltumizolācijas materiāla. Tā dēļ pasliktinās sienas siltumizolācijas īpašības, samazinās dažu sienas materiālu stiprums, palielinās deformācija. Tas viss slikti ietekmē konstrukcijas un samazina to ilgmūžību.
Izvēloties ēku sienas un citus ēku norobežojumus siltināt ar ūdens tvaiku caurlaidīgiem un dimensiāli stabiliem PAROC akmens vates izstrādājumiem, tiks nodrošināti veselīgāki un komfortablāki iekštelpu klimatiskie apstākļi, kā arī tiks samazināta neparedzēta ēkas remonta varbūtība.
Sienu konstrukcijas ir iedalāmas 2 veidos: vēdināmās un nevēdināmās.
Nevēdināmās sienas ir tādas, kurās nav vēdināmas gaisa spraugas un apdares slānis ir ierīkots tieši uz siltumizolācijas. Normatīvajā literatūrā bieži lietotais apmesto fasāžu vai apmesto sienu nosaukums "ārējās apmestās saliktās siltumizolācijas sistēmas" ir viens no galvenajiem nevēdināmo sienu veidiem. Vairāk informāciju par sienām un to siltumizolāciju >>
Vēdināmās sienas - ir tādas sienas, kurās starp siltumizolāciju/aizsardzību no vēja un apdares slāni ir atstāta gaisa sprauga, kura izvada ārā gaisu, bet sienas apakšā un augšā ir uzstādītas atveres,pa kurām spraugā var ieplūst gaiss. Parasti šādas atveres ir ne tikai sienas apakšā un augšā, bet arī pašā plaknē, pie logiem, durvīm un citām atverēm. Vairāk informāciju par sienām un to siltumizolāciju >>